Macron beszél ma Orbánnal
A téma az uniós olajembargó lesz Oroszországgal szemben.
Az Európai Parlament, a soros elnökség nevében a francia elnök és az Európai Bizottság elnöke is arról beszélt Strasbourgban, hogy meg kell változtatni az uniós alapszerződéseket, például az egyhangú döntéshozatalról szóló szabályokat.
Új névvel fut neki az egy hónap múlva kezdődő francia parlamenti választásnak a frissen újraválasztott államfő.
A francia elnök rövidtávú célja az Ukrajnát sújtó orosz tengeri embargó feloldása.
Franciaország növeli az Ukrajnának nyújtott katonai és humanitárius segítséget - közölte Emmanuel Macron francia elnök szombaton Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel folytatott telefonbeszélgetése során.
Ritkán látható bravúrt hajtott végre a külpolitikában Orbán Viktor, légüres térbe vezérelve magát és országát Európában. Szövetségesek híján nem tudja érvényesíteni érdekeit, remélt főszerepéről a nagy európai szélsőjobboldali összefogásban nem érdemes álmodnia.
Látványos győzelem után újrázhat a francia államfő, Emmanuel Macron, de pozíciója megszilárdításához még egy menet vár rá. Az Európai Unióban sokan fellélegezhettek, hogy elmaradt a populista áttörés az egyik legfontosabb tagországban.
A jó hír az, hogy a magyarok erős embere veszít befolyásából a térségben, írja a neves történész a Guardianben, de szót ejt arról is, miért elégedetlenek olyan sokan "Európával".
A Financial Times kommentárja szerint a populisták hétvégén nagy pofont kaptak Marine Le Pen és Janez Jansa bukásával, azonban Emmanuel Macronra is nagy feladat vár.
2015-16-ban Franciaország-szerte tüntetéseket tartottak az akkori gazdasági miniszter, Emmanuel Macron reformtörvénye ellen, amely a kritikusai szerint a szegényebbek és a munkások kárára próbálta pörgetni a gazdaságot – 2017-ben aztán Macron nagy fölénnyel nyerte meg az elnökválasztást. 2018-ban már az elnökként meghirdetett gazdasági programjára volt zavargásokba forduló tüntetéssorozat a válasz, a népszerűsége óriásit zuhant, hogy aztán most toronymagas esélyesként újraválasszák.
Az európai politikusok egymást követően gratulálnak Emmanuel Macron francia elnöknek újraválasztásához. Előkerül Orbán Viktor neve is.
A holland szélsőjobb- és populizmuskutató szerint Emmanuel Macron hagyatékát a külpolitikája fogja meghatározni, mert bár újfent győzni tudott, lebontotta a liberális demokrata pártokat. Ezzel együtt Le Pen harmadik veresége a jobboldalt is nehéz helyzetben hagyta.
Emmanuel Macron hivatalban lévő államfő nyerte a francia elnökválasztás második fordulóját vasárnap, legyőzve a szélsőjobboldali kihívóját, Marine Le Pent. Utóbbitól tartottak Európában. A Figaro vezércikke szerint agyaglábakon áll a márványszobor, Macron soha nem volt ennyire kiszolgáltatott.
Az államfő újabb öt évre kapott bizalmat, hogy folytassa Európa-párti programját.
Tovább növelve előnyét bízhat az újraválasztásban a francia elnökválasztás második, vasárnapi fordulója előtt a mostani államfő. A centrista politikus sikerrel fogta ki szelet a hagyományos politikai pártok vitorlájából, ám az egyre erősödő radikális politikusok fejfájást okozhatnak neki.
A francia elnökválasztás kimenetele nem csak az ottani választók számára fontos, az egész Európai Unióra jelentős hatással lehet. Az európai integrációt támogató és az orosz agressziót elítélő Emmanuel Macron kihívója ugyanis az euroszkeptikus, nyíltan Putyin-barát Marine Le Pen, aki győzelme esetén fenekestől felforgathatja az európai politikát.
Oroszországból és Magyarországról pénzelik Marine Le Pen kampányát – ezzel is támadta Emmanuel Macron a kihívóját a francia elnökválasztás előtti vitán. Le Pen állítja, azért kér külföldről hitelt, mert Franciaországból nem kap.
A két jelölt közel három órán vitázott egymással, az öt évvel ezelőttinél jóval mérsékeltebb hangnemben.